Wydawnictwo

Wydawnictwo Akademii Lubrańskiego powstało w 2019 r.  Dotychczas jego nakładem ukazały się trzy publikacje.

 

Bruno Koper. 50 lat twórczości artystycznej.

Bruno Koper. 50 lat twórczości artystycznej.

 

Bruno Koper. 50 ans de creation artistique / 50 lat twórczości artystycznej

Pierwsze całościowe opracowanie fascynującego dorobku artystycznego Bruno Kopera (ur. 1941) – francusko-polskiego malarza, grafika, plakacisty, zarazem historyka sztuki i jej konesera oraz pedagoga. Wielkoformatowy, dwujęzyczny album w autorskim opracowaniu wybitnego poznańskiego grafika prof. Tadeusza Piskorskiego wprowadza czytelnika w barwny, zaskakujący i wysmakowany świat malarstwa, grafiki, plakatu. Koper, estetycznie związany z nurtem surrealizmu i pop-artu lat 60. XX wieku (A. Breton, S. Dali), a później z polską szkołą plakatu lat 70. (H. Tomaszewski), stworzył swój niepowtarzalny styl. W swych obrazach olejnych, gwaszach, rzadziej akwarelach, kolażach oraz plakatach „rozmawia" z tradycją sztuki – z Vermeerem, Brueghlem, Arcimboldem, ale też Magritte’em, Dalim, Hopperem czy Mehofferem. Czerpie z ich słynnych dzieł. Przetwarza je, wprowadza do ich treści siebie. Pozostaje przy tym niezmiennie twórcą współczesnym – malarsko znakomitym, dowcipnym, zaskakującym bogactwem tematów i zestawieniem kolorów.

Pierwsza część książki to reprezentatywny przekrój 50 lat twórczości artystycznej Bruno Kopera, druga przedstawia dwujęzyczną dokumentację prasową licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych artysty, prezentowanych we Francji i w Polsce, a także m.in. na Litwie, w Niemczech, Macedonii, Grecji, Szwecji. Wszystkie te wypowiedzi zestawione zostały z barwnymi pracami artysty.

Album Bruno Koper, propozycja nie tylko dla koneserów sztuki, to również świetny i niecodzienny przewodnik po historii sztuki oraz artystyczna uczta dla tych, którzy chcą kształtować swoje poczucie smaku i rozbudzać wyobraźnię.

 

Mon Age d’Or („Mój złoty wiek”) – wystawa malarstwa i grafiki Bruno Kopera.

Czynna: 2.10 – 10.10

Kuratorzy: Renata Rogozińska, Jerzy Stranz

Bruno Koper, artysta o polskich korzeniach urodzony we Francji, od 50 lat mieszkający w Paryżu, zaprasza do swojego niezwykłego artystycznego świata barw, form i wyobraźni. Źródłem moich inspiracji – opowiada Koper – był i jest przede wszystkim surrealizm (Breton, Dali) i stąd w moich obrazach przypadkowość skojarzeń, intelektualne kolaże oraz pop art, z którego zapożyczam niektóre środki plastyczne. Do tych inspiracji należy jeszcze dodać polską szkołę plakatu – doktorat u prof. Tomaszewskiego – oraz artystyczną rozmowę prowadzoną m.in. z Vermeerem, Brueglem, Arcimboldem, Mehofferem czy René Margittem. Koper prezentował swoje prace wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach malarstwa, ilustracji, grafiki i plakatu, liczne jego dzieła znajdują się w kolekcjach publicznych i prywatnych we Francji, USA, Argentynie, Włoszech, Maroku, Egipcie i Polsce.

Wystawa Mon Age d'Or to spotkanie z niezwykłym artystą, a zarazem uroczym, dowcipnym człowiekiem i wielkim entuzjastą cykloturystyki, który objechał na rowerze prawie cały świat. Podróże rowerem – jak mówi – oczyszczają i napełniają jego wyobraźnię artysty plastyka.

Wystawie w Akademii Lubrańskiego towarzyszyć będzie promocja albumu: Bruno Koper. 50 ans de creation artistique / 50 lat twórczości artystycznej

 

Czas ucieka. Wieczność czeka. Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II - w setną rocznicę urodzin.

Czas ucieka. Wieczność czeka. Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II - w setną rocznicę urodzin.

„Czas ucieka, wieczność czeka” – projekt artystyczny: „Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II” rozpoczął się w 2014 roku. Jego ideą było twórcze podejmowanie i prezentacja dziedzictwa Jana Pawła II za pośrednictwem współczesnej sztuki medalierskiej. Inicjatywa ta, początkowo zaplanowana jako jednorazowe wydarzenie, przekształciła się w formę cykliczną. Każda kolejna edycja, podejmowana w formule „rozmowy” oparta jest na nowym temacie, zakorzenionym w myśli i nauczaniu Jana Pawła II. W zamyśle kuratora całego projektu Bernarda Marka Adamowicza do czwartej edycji medalierskich rozmów zaproszone zostały miasta: Częstochowa, Warszawa, Poznań, Kraków i Wrocław.

Poznańskiej wystawie towarzyszył katalog z tekstami ks. Jerzego Stranza, Bernarda Marka Adamowicza i Dominika Maińskiego oraz fotografiami autorstwa Barbary Solarewicz i fotografiami autorskimi prac Ewy Janus i Iryny Zhovtogolowej.

 

W mądrości Krzyża i blasku Zmartwychwstania

W mądrości Krzyża i blasku Zmartwychwstania

Katalog wystawy "W mądrości Krzyża i blasku Zmartwychwstania. Edyta Stein i Maria Hiszpańska-Neumann" prezentowanej w Muzeum Archidiecezjalnym w dniach 5.11.2019-18.01.2020 r.

Św. Edytę Stein – karmelitankę i uczoną-filozof, oraz Marię Hiszpańską-Neumann – malarkę łączyło doświadczenie cierpienia i koszmaru wojny. Obie – więźniarki hitlerowskiego systemu zagłady (Stein osadzona w obozie w Westebork, potem zagazowana w Auschwitz, Hiszpańska więziona wiele lat w Ravensbrück) – usiłowały – jedna na drodze rozważań filozoficznych i teologicznych, druga w formie malarskiej – uporać się z problemem upadku człowieka, z problemem wojny. W czasach „zaćmienia Boga” (Buber) obie – każda w inny sposób – zawierzyły mądrości Krzyża i światłu Zmartwychwstania.