Wydawnictwo Akademii Lubrańskiego powstało w 2019 r. Dotychczas jego nakładem ukazały się cztery publikacje.
Muzyka stąd… Klimaty dudziarskie Wielkopolski
Muzyka stąd… Klimaty dudziarskie Wielkopolski
Koncepcja albumu i opracowanie graficzne:
Tadeusz Piskorski
Książka prezentuje tematykę związaną z muzyką dudziarską i tradycjami dudziarskimi, które są głęboko zakorzenione w wielkopolskim folklorze, a w 2017 r. zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Album promuje wiedzę o mikroregionach folklorystycznych, prezentuje bogaty materiał ikonograficzny oraz elementy historii, kultury Poznania, a także wybranych regionów Wielkopolski – pieśni ludowe, gwary, stroje, zwyczaje, obrzędy.
Dowiemy się z niej o aktywnej działalności środowisk dudziarskich i koźlarskich, które swój dorobek prezentują na licznych wydarzeniach związanych z folklorem. Mamy świadomość unikalności i atrakcyjności proponowanego albumu dla szerokich rzeszy miłośników folkloru i rodzimych tradycji ludowych. Ciekawe i kompetentne opracowanie tematu, nowoczesność typograficzna oraz staranność edytorska może uczynić z naszej publikacji cenną wizytówkę Poznania i całej Wielkopolski.
„Dla Wielkopolski reprezentatywnym instrumentem wyróżniającym ten region w skali całego kraju są dudy, występujące zazwyczaj razem ze skrzypcami „podwiązanymi” w dwuosobowym składzie kapeli ludowej. Instrument ten był dawniej rozpowszechniony w całej południowej części Wielkopolski, od Poznania włącznie aż po granicę śląską w rejonie Rawicza i Krotoszyna”. (prof. Bogusław Linette)
Wielkopolska jest prawdziwą potęgą dudziarską – na siedem rodzajów dud występujących w Polsce, aż pięć z nich ma rodowód wielkopolski.
Książka prezentuje następujące regiony:
…od Poznania
…od Kościana – dudy kościańsko-bukowskie (Kościan, Gołębin Stary, Stara Krobia, Stęszew, Leszno, Bukówiec Górny, Połajewo, Poznań, Szamotuły, Opalenica, Chojno, Osiek, Krotoszyn).
…od Domachowa – dudy rawicko-gostyńskie (Krobia, Domachowo, Szymanowo, Zielona Wieś).
…od Zbąszynia – kozioł biały i czarny (Zbąszyń, Zbąszynek, Siedlec, Nowe Kramsko, Dąbrówka Wielkopolska, Przyprostynia, Kargowa, Laski, Podmokłe Małe).
Fotorelacja z produkcji filmu:
fot. Marek Bielecki
Produkcja:
Mateusz Kowalczyk
https://www.facebook.com/mateusz.kowalczyk.14811692
Dawid Pazacki
https://www.facebook.com/david.pezacki
Error
Publikacja dofinansowana
ze środków budżetowych
Miasta Poznania
Bruno Koper. 50 lat twórczości artystycznej.
Bruno Koper. 50 ans de creation artistique / 50 lat twórczości artystycznej
Pierwsze całościowe opracowanie fascynującego dorobku artystycznego Bruno Kopera (ur. 1941) – francusko-polskiego malarza, grafika, plakacisty, zarazem historyka sztuki i jej konesera oraz pedagoga. Wielkoformatowy, dwujęzyczny album w autorskim opracowaniu wybitnego poznańskiego grafika prof. Tadeusza Piskorskiego wprowadza czytelnika w barwny, zaskakujący i wysmakowany świat malarstwa, grafiki, plakatu. Koper, estetycznie związany z nurtem surrealizmu i pop-artu lat 60. XX wieku (A. Breton, S. Dali), a później z polską szkołą plakatu lat 70. (H. Tomaszewski), stworzył swój niepowtarzalny styl. W swych obrazach olejnych, gwaszach, rzadziej akwarelach, kolażach oraz plakatach „rozmawia" z tradycją sztuki – z Vermeerem, Brueghlem, Arcimboldem, ale też Magritte’em, Dalim, Hopperem czy Mehofferem. Czerpie z ich słynnych dzieł. Przetwarza je, wprowadza do ich treści siebie. Pozostaje przy tym niezmiennie twórcą współczesnym – malarsko znakomitym, dowcipnym, zaskakującym bogactwem tematów i zestawieniem kolorów.
Pierwsza część książki to reprezentatywny przekrój 50 lat twórczości artystycznej Bruno Kopera, druga przedstawia dwujęzyczną dokumentację prasową licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych artysty, prezentowanych we Francji i w Polsce, a także m.in. na Litwie, w Niemczech, Macedonii, Grecji, Szwecji. Wszystkie te wypowiedzi zestawione zostały z barwnymi pracami artysty.
Album Bruno Koper, propozycja nie tylko dla koneserów sztuki, to również świetny i niecodzienny przewodnik po historii sztuki oraz artystyczna uczta dla tych, którzy chcą kształtować swoje poczucie smaku i rozbudzać wyobraźnię.
Mon Age d’Or („Mój złoty wiek”) – wystawa malarstwa i grafiki Bruno Kopera.
Czynna: 2.10 – 10.10
Kuratorzy: Renata Rogozińska, Jerzy Stranz
Bruno Koper, artysta o polskich korzeniach urodzony we Francji, od 50 lat mieszkający w Paryżu, zaprasza do swojego niezwykłego artystycznego świata barw, form i wyobraźni. Źródłem moich inspiracji – opowiada Koper – był i jest przede wszystkim surrealizm (Breton, Dali) i stąd w moich obrazach przypadkowość skojarzeń, intelektualne kolaże oraz pop art, z którego zapożyczam niektóre środki plastyczne. Do tych inspiracji należy jeszcze dodać polską szkołę plakatu – doktorat u prof. Tomaszewskiego – oraz artystyczną rozmowę prowadzoną m.in. z Vermeerem, Brueglem, Arcimboldem, Mehofferem czy René Margittem. Koper prezentował swoje prace wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach malarstwa, ilustracji, grafiki i plakatu, liczne jego dzieła znajdują się w kolekcjach publicznych i prywatnych we Francji, USA, Argentynie, Włoszech, Maroku, Egipcie i Polsce.
Wystawa Mon Age d'Or to spotkanie z niezwykłym artystą, a zarazem uroczym, dowcipnym człowiekiem i wielkim entuzjastą cykloturystyki, który objechał na rowerze prawie cały świat. Podróże rowerem – jak mówi – oczyszczają i napełniają jego wyobraźnię artysty plastyka.
Wystawie w Akademii Lubrańskiego towarzyszyć będzie promocja albumu: Bruno Koper. 50 ans de creation artistique / 50 lat twórczości artystycznej
Error
Czas ucieka. Wieczność czeka. Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II - w setną rocznicę urodzin.
„Czas ucieka, wieczność czeka” – projekt artystyczny: „Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II” rozpoczął się w 2014 roku. Jego ideą było twórcze podejmowanie i prezentacja dziedzictwa Jana Pawła II za pośrednictwem współczesnej sztuki medalierskiej. Inicjatywa ta, początkowo zaplanowana jako jednorazowe wydarzenie, przekształciła się w formę cykliczną. Każda kolejna edycja, podejmowana w formule „rozmowy” oparta jest na nowym temacie, zakorzenionym w myśli i nauczaniu Jana Pawła II. W zamyśle kuratora całego projektu Bernarda Marka Adamowicza do czwartej edycji medalierskich rozmów zaproszone zostały miasta: Częstochowa, Warszawa, Poznań, Kraków i Wrocław.
Poznańskiej wystawie towarzyszył katalog z tekstami ks. Jerzego Stranza, Bernarda Marka Adamowicza i Dominika Maińskiego oraz fotografiami autorstwa Barbary Solarewicz i fotografiami autorskimi prac Ewy Janus i Iryny Zhovtogolowej.
Error
W mądrości Krzyża i blasku Zmartwychwstania
Katalog wystawy "W mądrości Krzyża i blasku Zmartwychwstania. Edyta Stein i Maria Hiszpańska-Neumann" prezentowanej w Muzeum Archidiecezjalnym w dniach 5.11.2019-18.01.2020 r.
Św. Edytę Stein – karmelitankę i uczoną-filozof, oraz Marię Hiszpańską-Neumann – malarkę łączyło doświadczenie cierpienia i koszmaru wojny. Obie – więźniarki hitlerowskiego systemu zagłady (Stein osadzona w obozie w Westebork, potem zagazowana w Auschwitz, Hiszpańska więziona wiele lat w Ravensbrück) – usiłowały – jedna na drodze rozważań filozoficznych i teologicznych, druga w formie malarskiej – uporać się z problemem upadku człowieka, z problemem wojny. W czasach „zaćmienia Boga” (Buber) obie – każda w inny sposób – zawierzyły mądrości Krzyża i światłu Zmartwychwstania.