Zadaszenie

Do historii miasta, Jan Lubrański – humanista, człowiek światły i przedsiębiorczy – przeszedł jako najwybitniejszy i najbardziej wszechstronny mecenas XVI-wiecznego Poznania. Aby kontynuować tradycję działań nawiązujących jakością, nowatorstwem i wyobraźnią do osoby biskupa z Lubrańca zaprosiliśmy do współpracy architekta Sławomira Rosolskiego, aby zaprojektował i wykonał nowoczesne zadaszenie dziedzińca Akademii.

W roku 2020 obchodzimy 500-letnią rocznicę śmierci Jana Lubrańskiego. Do historii miasta, biskup-humanista, człowiek światły i przedsiębiorczy – przeszedł jako najwybitniejszy i najbardziej wszechstronny mecenas XVI-wiecznego Poznania, a zdaniem niektórych, może nawet w całych dziejach miasta. Dwadzieścia lat rządów Jana Lubrańskiego jako biskupa poznańskiego było okresem wytężonej pracy urbanistyczno-budowlanej na terenie diecezji, ale głównie w przestrzeni Ostrowa Tumskiego.

Akademia Lubrańskiego była pierwszą w Poznaniu uczelnią o charakterze szkoły wyższej, a także pierwszą w Polsce nowoczesną uczelnią humanistyczną. Budynek dawnej Akademii, w którym obecnie znajduje się Muzeum Archidiecezjalne, to miejsce ważne na mapie Poznania.

Aby kontynuować tradycję działań nawiązujących jakością, nowatorstwem i wyobraźnią do osoby biskupa Lubrańskiego, zaprosiliśmy do współpracy architekta Sławomira Rosolskiego – profesora na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, członka Prezydium Komisji Urbanistyki i Planowania Przestrzennego PAN w Poznaniu.

Idea zadaszenia dziedzińca w budynku dawnej Akademii Lubrańskiego

  1. Zamknięcie przestrzeni narażonej na działanie czynników atmosferycznych wewnątrz budynku – dziedziniec, krużganki wymagały nieustannych konserwacji i malowania.
  2. Poprawa warunków termicznych na parterze – nieskuteczne rozwiązanie ze szklanymi ścianami krużganków.
  3. Otwarcie dziedzińca na odwiedzających Muzeum Archidiecezjalne – dotychczas brak przestrzeni, w której można by zatrzymać się, odpocząć czy spędzić czas.
  4. Udostępnienie przestrzeni dziedzińca do działań wystawowych, koncertowych, spotkań dyskusyjnych czy projekcji filmów.
  5. Podniesienie atrakcyjności miejsca przez nowatorskie i atrakcyjne zadaszenie, ukazujące dialog renesansowych korzeni budynku z pionierskimi rozwiązaniami architektoniczno-technologicznymi współczesności.